8 000 0502 (P-Pk 10:00-19:00)
Tavs iecienītākais veikals:
0 gab.
0 gab.
0,00 €
Iepirkumu grozs
Tavs iepirkumu grozs ir tukšs 0,00 €
ar PVN
Piegāde bez maksas No 24,99 €
Ja prece Ir noliktavā - piegāde nākamajā darba dienā
/ NODERĪGA INFORMĀCIJA / SUŅI / Pieredzes stāsti / Jorks- Saimnieka spogulis un ēna

Jorks- Saimnieka spogulis un ēna

Jorks- Saimnieka spogulis un ēna

Interesanti fakti: 

  • Jorkšīras terjers jeb jorks ir angļu izcelsmes suņu šķirne, kas oficiāli atzīta 1886. g. Pirms tam tos dēvēja par miniatūrajiem terjeriem.
  • 19. gs. malumednieki izmantoja šos nelielos suņus trušu medībām, jo tos varēja paslēpt kabatā, ja tuvojās kontrole. Viņiem bija arī laba žurku ķērāju reputācija. 
  • Jorkšīras terjers kļuva populārs kā mājas mīlulis ASV un Eiropā 20. gadsimta 30. gados.
  • 1984. g. Vācijas audzētāji Ģertrūde un Verners Bīveri (Biewer) radīja Bīvera jorku, kas atzīta par atsevišķu šķirni no Jorkšīras terjera.

“Mani suņi man ir VISS,” neslēpti atzīst Dino Zoo veikala vecākā pārdevēja Inga Flaumane, kuras hobijs jau 15 gadu ir Jorkšīras terjeru profesionāla audzināšana. Viņai ir ne vien starptautiskais kinologa diploms, bet arī liela pieredze ar suņiem, savulaik arī darbs ar policijas vācu aitu šķirnes suņiem.

Kā iemīļojāt tieši Jorkšīras terjerus? 

Pirms 15 gadiem izvēlējos pirmo Jorkšīras terjeru, jo viņš ir mazs, piemērots turēšanai dzīvoklī, visur var ņemt līdzi. Un pats galvenais – mūža garums ir 15-20 gadu. Tas ļoti priecē! Tikai vēlāk uzzināju, ka šī šķirne ir ļoti populāra.

Par jorku raksturu klīst vispretrunīgākās atsauksmes: vieni saka – briesmonis, otri – eņģelis. 

Viena šķirne, dažādi saimnieki! Raksturs veidojas no pašām pirmajām dienām. Jorks nevar dzīvot bez pastāvīgas uzmanības un ir ļoti saistīts ar saimnieku. Suns ir saimnieka spogulis, saimnieka ēna, viņa klusējošais “es”– paskaties uz savu suni, ieraudzīsi sevi pašu. Ko ieguldīji sava mīļā drauga dvēselē, to arī saņemsi pretī. Vispār jau raksturs ir unikāls katram sunim, nav atkarīgs no šķirnes, jo tā ir dzīva būtne. Taču kopumā jorki ir ļoti aktīvi, ziņkārīgi. Raksturīga viegla neatkarības nots, lai gan dažreiz var būt arī pārlieku drosmīgi.

Kāds raksturs ir jūsu sunīšiem?

Man ir Jorkšīras terjers, Bīvera Jorkšīras terjers un šokolādes Jorkšīras terjers – dažādas apmatojuma krāsas, dažādi raksturi un uzvedība, lai gan vizuāli tie ir suņi ar greznu, garu apmatojumu un skaisti safrizētu galvu. Emma ir pašpārliecināta, ziņkārīga, drosmīga; viņa zina, ko grib un ko ir vērta. Bīvera jorks Patriks ir ar ļoti mīļu, izsmalcinātu raksturu. Pilns ar pozitīvām emocijām, lielisks draugs gan dažādu šķirņu suņiem, gan visu vecumu cilvēkiem. Šokolādes jorka meitene Sani arī ir ļoti izsmalcināta, mīlīga un maiga – viņa līdzinās franču melodijai, tajā pašā laikā ļoti līdzsvarota un domā, ko darīs nākamā brīdī, tomēr nav pārāk klusa.

Bīvera jorks atzīts par atsevišķu šķirni. Ar ko tā atšķiras no Jorkšīras terjera? 

Atšķirība ir krāsas ziņā. Uz baltā ķermeņa sunim var būt melni plankumi vai pilnīgi melna muguriņa. Pakaklei, kājām, vēdera daļai un astei (ideāli visai, bet noteikti pusei) jābūt baltā krāsā. Galvas apmatojums grezns - melnbalts ar rudiem vaidziņiem, simetriski veidotu zīmējumu. 

Jorku spalva ir lielākais lepnums, bet kopšana – saimnieka lāsts? 

Jā, daudzus biedē krāšņā kažoka sarežģītā kopšana. Viss ir atkarīgs no pareizas kosmētisko līdzekļu izvēles. Kopt suni bez papilotēm ir grūtāk – spalvā mēdz sakrāties netīrumi, sīki žagariņi, koku lapas. Papilotes pasargā suņa spalvu no lūzumiem, saglabā to ideālā stāvoklī. Spalvu tiem suņiem, kas izstādes neapmeklē, var apgriezt. Suņu frizieri piedāvā plašu frizūru spektru. Viena sunīša kopšana daudz laika neaizņem, galvenais to veikt regulāri. Vēlams katru dienu pārbaudīt kažoka stāvokli, izķemmēt savelto vilnu, pēc pastaigas nomazgāt ķepas, pēc maltītes patīrīt ūsas...

Runā, ka šo suņu apmatojums neizraisa alerģiju. 

Alerģijai ir daudz veidu. Jā, šai šķirnei nav pavilnas, bet tas nenozīmē, ka, noglaudot sunīti un pēc tam ar šo roku pieskaroties sejai, nevienam jutīgam cilvēkam neradīsies nekādi izsitumi. Katram sunim ir sava matu, siekalu struktūra, un cilvēkam var būt alerģiska reakcija arī uz to. Kādam man pazīstamam bērnam pēc saskarsmes ar jorku vajadzēja mazgāt rokas un seju ar tīru ūdeni.

Dzirdēts, ka paši jorki arī ir alerģiski - vai vismaz ļoti izvēlīgi - barības ziņā, mēdz slikti ēst un ciest no gremošanas traucējumiem. 

Izvēlīgi esam mēs visi. Ja ir varianti, ir arī izvēle... Manuprāt, tiem, kuri sākumā par daudz lutina, čubina un pēc tam cenšas normāli barot, diezgan smagi iet. Nekad nevajag salīdzināt cilvēka ēdienkarti ar dzīvnieka barošanu. Diez vai saimnieks ēdīs to, ko viņam piedāvātu dzīvnieks! Tagad katram sunim ir piemērots sausās barības veids. Mani suņi ļoti iecienījuši ONTARIO hiperalerģiskās formulas jauno līniju, ar zemu graudaugu saturu, baroju ar zivju gaļas izlasi, jo tieši Omega-3, Omega-6 uztur skaistu un spožu kažoku. Esmu ļoti apmierināta, kā šī barība nodrošina manu mīluļu gremošanu, apmatojuma izskatu, kā arī dzīvespriecīgu garastāvokli! Protams, palutinu viņus arī ar dažādiem TRIXIE kauliņiem, vītinātas gaļas gabaliņiem no RINTI, ONTARIO un RASCO.

Lai gan maza auguma, jorki ir fiziski aktīvi un izturīgi.

Jā, šie sunīši ir diezgan aktīvi, lieli pastaigas kompanjoni, bet tikai siltā un sausā laikā. Vienam nepatīk slapjš, lietains laiks, citam nav pa dūšai pārāk auksts laiks, kaut gan ir suņu kombinezons, kas pasargā no lietus un vēja. Tomēr ārā izejam katru dienu – nokārtot vajadzības. Jorki tiešām ir ļoti izturīgi, var noiet pat vairākus kilometrus! Ir arī tādi, kam patīk aizpeldēt pēc  aizmestas rotaļlietas, lai iznestu krastā.

Lai uzturētu viņus formā, vasarā apmeklējam adžiliti nodarbības, vēsākā laikā – suņu skolu, paklausības kursu un ringa nodarbības.

Nezinātāji domā, ka jorku apģērbs ir saimnieku “izvirtība”, nevis nepieciešamība sunim. 

Jorkšīras terjeriem obligāti jābūt savai virsdrēbju garderobei. Kad sunīša spalva sarullēta uz papilotēm – pa virsu jāvelk zīda kombinezons. Vajadzīgs arī lietus mētelītis mitram, vējainam laikam, kā arī ziemas siltais kombinezons, kas pasargā no aukstuma, jo nav siltas pavilnas, kas glabātu suņa siltumu.

Kad mana komanda iziet, saģērbta krāšņos kombinezonos, visi ir sajūsmā, sevišķi bērni. Visiem pozitīvas emocijas!

Taču jorki sniedz vairāk, kā tikai pozitīvas emocijas?

Es suņiem dodu savas mājas, savu laiku un savu mīlestību. Viņi pretim sniedz visu! Viņi ir labākās zāles pret depresiju: paskaties, cik neaizsargāti, cik uzticīgi viņi ir, paglaudi, paklausies, kā sitas suņa sirsniņa, pilna mīlestības pret tevi. Viņi ir dziļi manā sirdī, un es esmu laimīga kopā ar viņiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Vārds un uzvārds: *
E-pasts: *
Komentēt: *
Anti-spam aizsardzība Ieraksti attēlā redzamos simbolus*:
image