Darba dienās - 09:00 - 18:00
DINO ZOO – viss nepieciešamais Tavam mīlulim | DINO ZOO - DINO ZOO - TAVA TERITORIJA
Darba dienās - 09:00 - 18:00
/ Jaunumi / Jekaterina Dubinska, DINO ZOO KLĪNIKAS vadītāja.

Jekaterina Dubinska, DINO ZOO KLĪNIKAS vadītāja.

2. 11. 2017

 

DINO ZOO KLĪNIKA nupat aizvadījusi savu pirmo darbības mēnesi Kā Tu, kā DINO ZOO KLĪNIKAS vadītāja, to vērtē?
Kopumā ļoti pozitīvi. Cilvēki izrāda lielu interesi un daudziem jau esam palīdzējuši. Esam veiksmīgi tikuši galā ar pirmajām kaulu un mīksto audu operācijām. Arī eksotiskos dzīvniekus klienti jau ved uz pārbaudēm. Darām, ko varam.

Ar ko, Tavuprāt, DINO ZOO KLĪNIKA ir īpaša?
Mums ir ļoti laba, pieredzējušu ārstu komanda: veterinārārste, kura specializējas dermatoloģijā, pieredzējis ķirurgs-anesteziologs, kā arī suņu un kaķu terapeiti, mīksto audu ķirurģi. Mums ir moderns aprīkojums, kas ļauj minimizēt anestēzijas riskus. Mums ir sonogrāfs, digitālais rentgens un iespēja veikt izmeklējumus ne tikai suņiem un kaķiem, bet arī putniem, grauzējiem un rāpuļiem. Rentgena bilde ir gatava uzreiz. Klīnikā ierīkota arī laboratorija.  Tas ļoti atvieglo mūsu darbu, jo pēc asinsanalīžu noņemšanas, rezultātus saņemam jau aptuveni pēc pusstundas. Līdz ar to, ārsts var ātri noteikt diagnozi, interpretēt rezultātus, noteikt pataloģiju un sastādīt  ārstēšanas plānu. Vēl svarīgi pieminēt, ka strādājam ar vismodernāko lāzerterapijas iekārtu Eiropā – ASA laser, ar ko iespējams ārstēt gan ortopēdiskās, gan ādas problēmas. Varētu teikt, ka Rīga jau sen bija pelnījusi šādu veterināro klīniku, kur pieejams tik plašs pakalpojumu klāsts vienkopus.

Kā Tu nonāci pie šādas profesijas izvēles?
Man jau no bērnības ļoti patika dzīvnieki. Bija interese par bioloģiju un medicīnu kā tādu. Principā es mērķtiecīgi gāju uz šādu profesijas izvēli. Pēdējā brīdī gan šaubījos – domāju, varbūt labāk studēt ekonomiku. Iesniedzu dokumentus gan tur, gan tur, bet nu tomēr pēdējā brīdī nosliecos par labu veterinārmedicīnas studijām un ne brīdi to neesmu nožēlojusi.

Tu esi viena no retajiem veterinārmedicīnas speciālistiem Latvijā, kas specializējas arī eksotisko dzīvnieku ārstēšanā.
Jā, tā tik tiešām ir. Pēc studijām man bija lieliska iespēja doties praksē uz Portugāli, vienā no lielākajām eksotisko dzīvnieku klīnikām, kur strādā ļoti augsti kvalificēti speciālisti. Tur es guvu unikālu pieredzi, kā strādāt ar putniem, reptiļiem, grauzējiem, trušiem... Bija arī čūskas! Portugālē vispār ir ļoti populāra eksotisko dzīvnieku turēšana. Tajā laikā Latvijā neviens ar to īpaši neaizrāvās. Arī tagad mums tā eksotisko dzīvnieku kultūra ir vēl salīdzinoši jauna. Cilvēki baidās nest eksotiskos dzīvniekus pie veterinārārsta uz pārbaudēm, jo mūsu sabiedrībā iesakņojies mīts, ka dzīvniekam tas sagādās pārāk lielu stresu un tas var aiziet bojā. Es gan šo mītu gribētu kliedēt. Jebkuram dzīvniekam ir stress, kad viņu ved pie vetārsta, bet neskatoties uz to, ir jāved arī tas mazais kāmītis vai kanārijputniņš… Šiem mazajiem dzīvniekiem ļoti labi attīstīts tā saucamais maskēšanās efekts - viņi līdz pēdējam brīdim var noslēpt, ka nejūtas labi, jo dabā viņi ir medījamie dzīvnieki. Ja parādīs, ka kaut mazliet novārdzis, viņu nomedīs lielie dzīvnieki. Papagailis līdz pēdējam neizrāda nekādas saslimšanas pazīmes. Un tad pēkšņi vienā dienā viņš neēd, nedzer, galīgi dehidrējies sēž stūrīti. Tikai tad saimnieks skrien pie vetārsta, bet bieži vien ir jau par vēlu. Saimnieks ne vienmēr var objektīvi ar savu aci to novērtēt. Tāpēc labāk ir profilakses pēc atrādīties kaut vai vienreiz gadā. Zinošs speciālists veiks pārbaudi un, ja kas kaiš, atradīs problēmu un varēs laikus uzsākt ārstēšanu.

DINO ZOO KLĪNIKĀ piedāvā veikt akupunktūru dzīvniekiem, kas ir diezgan reti sastopams pakalpojums. Daudziem cilvēkiem, kuri iepriekš par to neko nav dzirdējuši, varbūt rodas maldīgs priekšstats, ka šī procedūra ir bez maz vai pielīdzināma dzīvnieku mocīšanai.
Esmu ieguvusi sertifikātu, kas man ļauj praktizēt akupunktūru. Mēs sabiedrībā esam pieraduši pie klasiskās medicīnas, kur tiek lietoti hormonu preparāti, antibiotikas un tā tālāk. Akupunktūra pieder alternatīvajai medicīnai un darbojas mazliet citādākā līmenī. Akupunktūras pirmsākumi meklējami vairākus tūkstošus gadu senā pagātnē Ķīnā. Uz doto brīdi izpētīti akupunktūras punkti dažādām dzīvnieku sugām – suņiem, kaķiem, bruņurupučiem, trušiem, putniem daļēji, grauzējiem un, protams, arī cilvēkiem. Ar akupunktūru var uzlabot vielmaiņu, ārstēt ortopēdiju, sirds problēmas, paralīzes, neiroloģisku traucējumus, aknu un nieru pataloģijas. Tā sniedz arī labu efektu dzīvniekiem, kuriem ir problēmas ar diagnozes noteikšanu, jo akupunktūra atrod vietas, kur ir enerģijas plūsmas traucējumi un tos atjauno, tādejādi dzīvniekam paliek labāk. Procedūra ir absolūti nesāpīga. Adatas smalkas un sterilas, dzīvnieks atslābinās uz visu procedūras laiku. Lai sasniegtu vēlamo efektu, svarīgi veikt vairākus akupunktūras seansus. 

Jau iepriekš runājām, ka teju jebkuram dzīvniekam nonākot vetārsta kabinetā rodas baiļu sajūta. Kā Tu panāc, lai dzīvnieciņš saprastu, ka nevēlies viņam nodarīt pāri, bet gan palīdzēt?
Pirmkārt saimniekam pašam jāmēģina būt mierīgam. Ja saimnieks ir iekšēji mierīgs, tad arī tam dzīvniekam ir vieglāk. Viņam ir jāparāda, ka viss ir kārtībā- mēs brauksim, darīsim labas lietas. Īpaši stresainiem dzīvniekiem ieteiktu pirms vizītes iedot nomierinošas zāles. Ir tādas speciālas kožļas, kas veidotas uz augu bāzes gan suņiem, gan kaķiem. Tās var mazināt to stresu. Dzīvniekam parasti nepatīk tieši ceļš līdz klīnikai, it sevišķi, ja tas nav pieradināts pie pārbraucieniem automašīnā. Tas rada papildus stresu gan suņiem, gan kaķiem.

Vai vetārsti darbā ar dzīvnieciņiem piekopj kādu īpašu sarunvalodu?
Protams! Mēs meklējam katram dzīvniekam individuālu pieeju. Mēs lasām viņa ķermeņa valodu. Ja dzīvnieciņš ir satraucies, mēs izmeklēšanu uzsākam mierīgi un klusi. Cilvēks aizejot pie ārsta pateiks, kur viņam sāp, bet dzīvnieks tā nevar. Vetārstam, komunicējot ar dzīvnieku, lasot viņa ķermeņu valodu un žestus, ir jāmāk noteikt, kur ir tā problemātiskā vieta. Nav vēlams uz vizīti ņemt līdzi visu ģimeni, jo tas dzīvniekam rada lieku stresu. Nereti vienam kaķītim nāk līdzi pat pieci cilvēki. Nevajadzētu vairāk par diviem! Dzīvniekam būs mazāks stress, ja viņu atvedīs tieši tas cilvēks, kurš ir viņa saimnieks, jo viņš ne tikai ir lietas kursā par sava mīluļa slimības vēsturi, bet arī var nomierināt. 

Vetārsta ikdienā nereti nākas saskarties arī ar situācijām, kad dzīvnieciņam vairs nevar palīdzēt. Kā Tu tiec galā ar šo emocionālo spriedzi?
Vetārstam vispār ir tāds ļoti stresains darbs un emocijas ir vienmēr, pat tad, ja atnāk uz vakcināciju maziņš kucēns, kurš ļoti skaļi reaģē uz injekcijām. Varētu teikt, ka veterinārmedicīna ir kā māksla. Jāmāk runāt ne tikai ar dzīvnieku, bet arī ar cilvēku – atbalstīt, ja rodas tāda nepieciešamība. Es pārdzīvoju par saviem pacientiem, bet tas ir tikai normāli. Uz vetārsta gulstas atbildība. Atnākot mājās mēdzu pārdzīvot, arī aizdomāties, ko vēl es varu izdarīt... Bez tā nevar iztikt, jo tikai tā var tikt pie pozitīva rezultāta.